Part Number:
Specifications
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 1400 l/min |
| Switching principle | 5/2, with air spring return |
| Compressed air connection output | Base plate ISO 5599-1 |
| Min. working pressure | 1.3 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Operational voltage DC | 24 V |
| Voltage tolerance DC | -10 % / +10 % |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form A |
| Sealing principle | Soft seal |
| Pilot | Internal |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Pilot valve width | 30x22 mm CNOMO |
| Valve type | Spool valve |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Connection type | Plate connection |
| Return | with air spring return |
| Compressed air connection input | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection, exhaust | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection pilot exhaust | M5 |
| Power consumption DC | 2 W |
| Flow conductance C | 5.2 l/(s*bar) |
| Throttle | with throttle |
| Frame size | ISO 1 |
