Teilenummer:
Spezifikationen
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) / Flow (Kv) | 1.20 / 1.03 |
| Function | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/4 |
| Product Type | Solenoid Valve |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Air, Inert Gas, Water |
| Min to Max Operating Pressure (Air) | 5 - 125 PSI |
| Min to Max Operating Pressure (Water) | 5 - 125 PSI |
| Product Weight | 0.86 lb |
| Order Code | 241 |
| Kit Number | 302270 |
| Coil Class | FB |
| Coil Number | 216099-003-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 77 °F |
| Min to Max Fluid Temperature | 32 - 180 °F |
| Orifice Size | 5/16 in |
| Voltage & Frequency | 110, 120 Volts AC with 50/60 Hz |
| Watt Rating | 6.5 W |
| Mounting Brackets | OPTIONAL |
| Holding Current (VA) | 15.6 |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
