Spezifikationen
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) | 1.16 |
| Valve Function | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Media | Air, Inert Gas, Water |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 3/8 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Voltage & Frequency | 120 AC with 60 Hz |
| Min to Max Operating Pressure (Air) | 5 - 125 PSI |
| Min to Max Operating Pressure (Water) | 5 - 125 PSI |
| Product Weight | 0.86 lbs |
| Kit Number | 302270 |
| Coil Class | B |
| Coil Number | 216099-003-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 104 deg;F |
| Min to Max Fluid Temperature | 32 - 180 °F |
| Orifice Size | 5/16 in |
| Watt Rating | 6.5 W |
| Mounting Brackets | OPTIONAL |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 3/8 X 5/16 2NC BRASS 6.5/F AC |
| Holding Current (VA) | 9.2 |
| Seating Elastomer | NBR |
