Add images and videos to help customers visualize the product.
Teilenummer:
Spezifikationen
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) | 4 |
| Valve Function | 3 way - 3/2 Normally Closed |
| Media | Air, Inert Gas |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/2 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Voltage & Frequency | 120 AC with 60 Hz |
| Min to Max Operating Pressure (Air) | 15 - 150 PSI |
| Product Weight | 0.00 lbs |
| Kit Number | 318182 |
| Coil Class | FT |
| Coil Number | 238610-032-D |
| Min to Max Ambient Temperature | -4 - 125 °F |
| Min to Max Fluid Temperature | -4 - 180 °F |
| Orifice Size | 5/8 in |
| Watt Rating | 10.1 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/2 X 5/8 3NC BRASS 10.1/F AC |
| Seating Elastomer | LT NBR |
| Mounting Direction | ANY |
