Codice:
Specifiche
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) / Flow (Kv) | 4.00 / 3.46 |
| Function | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/2 |
| Product Type | Solenoid Valve |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Steam |
| Product Weight | 2.49 lb |
| Order Code | 21396 |
| Kit Number | 304669 |
| Coil Class | HB |
| Coil Number | 238810-132-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 125 °F |
| Min to Max Fluid Temperature | 32 - 353 °F |
| Orifice Size | 5/8 in |
| Voltage & Frequency | 110, 120 Volts AC with 50/60 Hz |
| Watt Rating | 17.1 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/2 X 5/8 2NC BRASS 17.1/H AC |
| Seating Elastomer | PTFE |
| Mounting Direction | Any |
