부품 번호:
사양
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) / Flow (Kv) | 3.00 / 2.60 |
| Function | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 3/8 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Product Weight | 2.49 lbs |
| Kit Number | 304669 |
| Coil Class | HB |
| Coil Number | 238810-158-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 125 °F |
| Min to Max Fluid Temperature | 32 - 210 °F |
| Orifice Size | 5/8 in |
| Voltage & Frequency | 240 Volts AC with 60 Hz |
| Watt Rating | 17.1 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 3/8 X 5/8 2NC BRASS 17.1/H AC |
| Seating Elastomer | PTFE |
| Mounting Direction | Any |
| Frequency | 60 Hz |
