부품 번호:
사양
| Activation | Pneumatically |
| Valve type | Poppet valve |
| Sealing principle | Soft seal |
| Connection type | Pipe connection |
| Compressed air connection input | Ø 6x1 |
| Compressed air connection output | Ø 6x1 |
| Compressed air connection, exhaust | Ø 6x1 |
| Compressed air connection pilot input | Ø 6x1 |
| Nominal flow Qn | 200 l/min |
| Min. working pressure | 2 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Min. control pressure | 2 bar |
| Max. control pressure | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Min. medium temperature | -15 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Min. oil content of compressed air | 0 mg/m³ |
| Max. oil content of compressed air | 1 mg/m³ |
| Max. particle size | 50 µm |
| Mounting on manifold strip | PRS strip |
| Weight | 0.048 kg |
| Housing material | Polyoxymethylene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
