부품 번호:
사양
| Standards | NFPA |
| Type | Built-in mounting: NFPA MX5, Piston rod thread KK1 |
| Piston Ø | 38.1 mm |
| Stroke | 76.2 mm |
| Ports | 3/8" NPTF |
| Functional principle | Double-acting |
| Cushioning | Pneumatically |
| Magnetic piston | with magnetic piston |
| Piston rod thread - type | External thread |
| Piston rod thread | 7/16-20 UNF |
| Pressure for determining piston forces | 90 psi |
| Retracting piston force | 391.46 N |
| Extracting piston force | 707.3 N |
| Min. ambient temperature | -23.33 °C |
| Max. ambient temperature | 73.88 °C |
| Min. working pressure | 1.38 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Max. speed | 2 m/s |
| Medium | Compressed air |
| Min. medium temperature | -23.33 °C |
| Max. medium temperature | 73.88 °C |
| Piston rod | Carbon steel |
| Scraper material | Polyurethane |
| Material, front cover | Die-cast aluminum |
| Cylinder tube | Aluminum |
