


사양
| Power Requirement | 22 to 28.5 VDC, 340 mA maximum, 180 mA nominal |
| Supply Requirement | Media Type:<br>ER5000 - Clean, dry inert gas or instrument grade air<br>Inlet Pressure:<br>Minimum: Outlet pressure + 1 psig / 0.07 bar<br>Maximum: 120 psig / 8.2 bar<br>Nominal: 110 psig / 7.5 bar<br> |
| Housing Rating | Standard: NEMA 4X IP66 (aluminum and epoxy polyester paint)<br>Optional: Stainless Steel body available for Explosion proof models |
| Flow Stream Materials (Solenoids & Sensors) | Solenoids: Nickel-plated Brass, FKM Seat and O-rings<br>Sensors: Glass, Ceramic, Silicon, RTV, Nickel |
| Flow Stream Materials (Manifold) | Glass Filled PET (Explosion Proof only) |
| Flow Stream Materials (Tubing) | Polyurethane |
| Flow Stream Materials (Plug) | Brass |
| Flow Stream Materials (O-Rings) | Silicone, Buna-N, FKM |
| Flow Stream Materials (Fittings) | Stainless Steel |
| Port Size & Type | Gas Ports (Inlet, Exhaust & Gauge): 1/8 - 27 NPTF <br>Controlled Outlet Port: 1/2 inch SAE<br>Conduit Openings: Two, 1/2 inch NPTF<br> |
| Operating Temperature Range | -22°F to 167°F / -30°C to 75°C (media require below 32°F) |
| Flow Capacity | Cv = 0.01 |
| Weight | 3.1 lbs / 1.4 kg |
| Additional Information | For custom modifications or a complete system solution, please contact your local sales office. |
