Part Number:
Specifications
| Body Material | Aluminum |
| Flow (Cv) | 19.6 |
| Valve Function | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Media | Air, Inert Gas, Fuel Gas |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1 1/4 |
| Valve Actuation | Solenoid - Direct Acting |
| Voltage & Frequency | 110 AC, 120 AC with 50/60 Hz |
| Product Weight | 3.70 lbs |
| Order Code | 186 |
| Kit Number | 304079 |
| Coil Class | FT |
| Coil Number | 099257-001-D |
| Min to Max Ambient Temperature | -40 - 125 deg;F |
| Min to Max Fluid Temperature | 32 - 125 °F |
| Orifice Size | 1-5/8 in |
| Watt Rating | 15.4 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Holding Current (VA) | 27 |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | ANY |
