Part Number:
Specifications
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) / Flow (Kv) | 5.00 / 4.32 |
| Function | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 3/4 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Air, Inert Gas, Water, Light Oil |
| Min to Max Operating Pressure (Air) | 5 - 100 PSI |
| Min to Max Operating Pressure (Water) | 5 - 90 PSI |
| Min to Max Operating Pressure (Light Oil) | 5 - 75 PSI |
| Product Weight | 2.09 lbs |
| Order Code | 20121 |
| Kit Number | 302376 |
| Coil Class | FT |
| Coil Number | 238710-006-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 104 °F |
| Min to Max Fluid Temperature | 32 - 150 °F |
| Orifice Size | 3/4 in |
| Voltage | 24 Volts DC |
| Watt Rating | 11.6 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 3/4 X 3/4 2NC BRASS 11.6/F DC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
