Specifications
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) | 3.2 |
| Valve Function | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/2 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Voltage & Frequency | 115 AC with 50 Hz |
| Product Weight | 2.40 lbs |
| Kit Number | 302315 |
| Coil Class | FB |
| Coil Number | 238610-133-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 125 °F |
| Min to Max Fluid Temperature | 32 - 200 °F |
| Orifice Size | 3/8 in |
| Watt Rating | 17.1 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/2 X 3/8 2NC BRASS 17.1/F AC |
| Holding Current (VA) | 40 |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | ANY |
