Specifications
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) / Flow (Kv) | 4.00 / 3.46 |
| Function | 3 way - 3/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/2 |
| Valve Actuation | Solenoid - Air Pilot |
| Kit Number | 318182 |
| Coil Class | FT |
| Coil Number | 238610-033-D |
| Min to Max Ambient Temperature | -4 - 125 °F |
| Min to Max Fluid Temperature | -4 - 180 °F |
| Orifice Size | 5/8 in |
| Voltage & Frequency | 115 Volts AC with 50 Hz |
| Watt Rating | 10.1 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/2 X 5/8 3NC BRASS 10.1/F AC |
| Seating Elastomer | LT NBR |
| Mounting Direction | Any |
