Specifications
| Body Material | Aluminum |
| Valve Function | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1-1/2 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Voltage & Frequency | 120 AC with 50 Hz |
| Product Weight | 0.00 lbs |
| Kit Number | 300144 |
| Coil Class | FB |
| Coil Number | 238610-133-D |
| Watt Rating | 17.1 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1-1/2 X 1-1/2 2NC 17.1/F AC |
