Specifications
| Body Material | Aluminum |
| Flow (Cv) | 35 |
| Valve Function | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1-1/2 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Voltage & Frequency | 220 AC with 60 Hz |
| Product Weight | 0.00 lbs |
| Kit Number | 300144 |
| Coil Class | FB |
| Coil Number | 238610-151-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 0 - 185 deg;F |
| Min to Max Fluid Temperature | 0 - 185 °F |
| Orifice Size | 1-1/2 in |
| Watt Rating | 17.1 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1-1/2 X 1-1/2 2NC 17.1/F AC |
| Holding Current (VA) | 40 |
| Mounting Direction | ANY |
