Specifications
| Body Material | Engineered Plastics |
| Flow (Cv) | 0.07 |
| Valve Function | 3 way - 3/2 Normally Open |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/4 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Voltage & Frequency | 115 AC with 50 Hz |
| Product Weight | 0.00 lbs |
| Kit Number | 304331 |
| Coil Class | FT |
| Coil Number | 238210-033-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 125 °F |
| Orifice Size | 1/16 in |
| Watt Rating | 8.1 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/4 X 1/16 3NO PLAST 6.1/F AC |
| Holding Current (VA) | 16 |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | ANY |
