Part Number:
Specifications
| Body Material | Aluminum |
| Flow (Cv) / Flow (Kv) | 4.60 / 3.97 |
| Function | 2 way - 2/2 Normally Open |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 3/4 |
| Valve Actuation | Solenoid - Direct Acting |
| Media | Air, Inert Gas, Fuel Gas |
| Product Weight | 2.49 lbs |
| Order Code | 20304 |
| Kit Number | 302361 |
| Coil Class | FT |
| Coil Number | 238614-032-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 125 °F |
| Orifice Size | 3/4 in |
| Voltage & Frequency | 110, 120 Volts AC with 50/60 Hz |
| Watt Rating | 10.1 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 3/4 X 3/4 2NO AL 10.1/F AC |
| Holding Current (VA) | 25 |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
