Part Number:
Specifications
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) | 0.8 |
| Valve Function | 3 way - 3/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/4 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Voltage & Frequency | 240 AC, 220 AC with 50/60 Hz |
| Product Weight | 2.01 lbs |
| Kit Number | 302925-MO |
| Coil Class | HT |
| Coil Number | 238414-058-D |
| Orifice Size | 9/32 in |
| Watt Rating | 6.1 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/4 X 9/32 3NC BRASS 6.1/H AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | ANY |
