Specifications
| Body Material | Aluminum |
| Function | 4 way |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/4 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Kit Number | 314513 |
| Coil Class | FB |
| Coil Number | 400127-221 |
| Min to Max Ambient Temperature | 0 - 135 °F |
| Orifice Size | 1/4 in |
| Voltage & Frequency | 24 Volts AC with 60 Hz |
| Watt Rating | 6.3 W |
| Item Status | Active |
| Carton Note | 1/4 X 1/4 4W ALUM 6.3/F AC |
| Holding Current (VA) | 8.8 |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
