Specifications
| Body Material | Brass |
| Valve Function | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/2 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Voltage | 24DC |
| Product Weight | 1.59 lbs |
| Kit Number | *000000* |
| Coil Class | FB |
| Coil Number | 238712-106 |
| Orifice Size | 1/2 in |
| Watt Rating | 22.6 W |
| Item Status | Active |
| Carton Note | 1/2 X 1/2 2NC BRASS 22.6/F DC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | ANY |
