Specifications
| Mounting orientation | Any |
| Min. working pressure | 2 bar |
| Max. working pressure | 6 bar |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 40 µm |
| Nominal flow Qn | 40 l/min |
| Switching point precision | ±0,2 mT |
| Switching time on | 12 ms |
| Switching time off | 25 ms |
| Weight | 0.015 kg |
| Housing material | Polyamide |
