Specifications
| Type | Poppet valve |
| Nominal width NW | 8 mm |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection input | G 3/8 |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Compressed air connection 2 | G 3/8 |
| Compressed air connection type 2 | Internal thread |
| Port 3 (Exhaust) | G 3/8 |
| Compressed air connection type 3 | Internal thread |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 2050 l/min |
| Nominal flow Qn 2 to 3 | 2050 l/min |
| Min. working pressure | 0.5 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Weight | 0.12 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
