Specifications
| Mounting | thread-in |
| Type | Poppet valve |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection 1 | G 1/4 |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Compressed air connection 2 | G 1/4 |
| Compressed air connection type 2 | External thread |
| Port 12 | G 1/4 |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Min. working pressure | 2 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Nominal flow Qn 2 to 1 | 680 l/min |
| Weight | 0.103 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
