Part Number:
Specifications
| Min. working pressure | 0 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -25 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Port 1 | G 3/8 |
| Type | Throttle valve with silencer |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection type | External thread |
| Flow Qn | 3100 l/min |
| Max. tightening torque for silencer | 13 Nm |
| Weight | 0.08 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Silencer material | Stainless Steel |
