Part Number:
Specifications
| Type | not non-rotating |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Spring rate | 0.596 N/mm |
| Spring pre-tensioning | 1.49 N |
| Max. vertical load (static) | 550 N |
| Max. horizontal load (static) | 47 N |
| Bending moment | 0.7 Nm |
| Weight | 0.009 kg |
| Housing material | Steel, chrome-plated |
| Material guide insert | Brass |
| Material spring | Steel, chrome-plated |
| Material nut | Steel, chrome-plated |
