Part Number:
Specifications
| Type | not non-rotating |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Spring rate | 0.323 N/mm |
| Spring pre-tensioning | 2.75 N |
| Max. vertical load (static) | 1500 N |
| Max. horizontal load (static) | 97 N |
| Bending moment | 2.2 Nm |
| Weight | 0.019 kg |
| Housing material | Steel, chrome-plated |
| Material guide insert | Brass |
| Material spring | Steel, chrome-plated |
| Material nut | Steel, chrome-plated |
