Part Number:
Specifications
| Standards | ISO 15552 |
| Piston Ø | 32 mm |
| Stroke | 160 mm |
| Ports | G 1/8 |
| Functional principle | Double-acting |
| Cushioning | Pneumatic adjustable cushioning |
| Magnetic piston | Piston with magnet |
| Environmental requirements | Industry standard, ATEX optional |
| Piston rod thread - type | External thread |
| Piston rod thread | M10x1,25 |
| Piston rod | single |
| Scraper | Standard Industry Scraper |
| Pressure for determining piston forces | 6,3 bar |
| Retracting piston force | 435 N |
| Extracting piston force | 505 N |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. working pressure | 1.5 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Cushioning length | 16.5 mm |
| Cushioning energy | 4.8 J |
| Weight 0 mm stroke | 0.5 kg |
| Weight +10 mm stroke | 0.022 kg |
| Stroke max. | 1600 mm |
| Medium | Compressed air |
