Specifications
| Indirect mounting for series | TRB, PRA, ITS, MNI, CSL-RD, ICM, RPC, TRR, FLT, CVI |
| Version | Heat resistant |
| Cable | with cable |
| Switch descr. | Reed |
| Min. operating voltage DC | 0 V DC |
| Max. operating voltage DC | 60 V DC |
| Min. operating voltage AC | 0 V AC |
| Max. operational voltage AC | 240 V AC |
| Switching capacity | 10 W / 10 VA |
| Protection class | IP67 |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Voltage drop U at Imax | Rs*Imax. |
| Protective resistor for reed | 27 Ω |
| Max. DC switching current | 0.13 A |
| Max. AC switching current | 0.13 A |
| Max. switching frequency | 300 Hz |
| Switching point precision | ±0,1 mT |
| Electrical connection 2, type | without wire end ferrule, tin-plated |
| Electrical connection 2, number of poles | 2-pin |
| Short circuit resistance | Protected against polarity reversal |
| Cable length L | 3 m |
| Housing material | Polyamide |
| Material cable sheath | Polyvinyl chloride |
