Part Number:
Specifications
| Activation | Pneumatically |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Switching principle | 5/3, exhausted center |
| Valve function | Exhausted Center |
| Sealing principle | Soft seal |
| Connection type | Pipe connection |
| Standard compressed air connection | according to ISO 228-1 |
| Compressed air connection input | G 1/2 |
| Compressed air connection output | G 1/2 |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/2 |
| Compressed air connection pilot input | G 1/8 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 3600 l/min |
| Nominal flow Qn 2 to 3 | 4100 l/min |
| Min. working pressure | -0.95 bar |
| Max. working pressure | 16 bar |
| Min. control pressure | 3 bar |
| Max. control pressure | 10 bar |
| ATEX | Suitable for ATEX |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -25 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Min. oil content of compressed air | 0 mg/m³ |
| Max. oil content of compressed air | 1 mg/m³ |
