Specifications
| Activation | Pneumatically |
| Connection type | Plate connection |
| Nominal flow Qn | 1010 l/min |
| Compressed air connection output | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Min. working pressure | -0.95 bar |
| Max. working pressure | 16 bar |
| Sealing principle | Soft seal |
| ATEX | Suitable for ATEX |
| Certificates | Free of substances that impair surface wetting in the coating process |
| Standards | ISO 15407-1 |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Version | 26 mm |
| Min. control pressure | 2 bar |
| Max. control pressure | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Min. oil content of compressed air | 0 mg/m³ |
| Max. oil content of compressed air | 5 mg/m³ |
| Compressed air connection input | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 1010 l/min |
| Nominal flow Qn 2 to 3 | 1010 l/min |
| Mounting screw | M4 with hexagon socket |
| Mounting screw tightening torque | 2.5 Nm |
