Part Number:
Specifications
| Activation | Pneumatically |
| Valve type | Diaphragm poppet valve |
| Switching principle | 5/2, double air pilot |
| Sealing principle | Soft seal |
| Connection type | Pipe connection |
| Manual override | with detent |
| Compressed air connection input | Ø 8x1 |
| Compressed air connection output | Ø 8x1 |
| Compressed air connection, exhaust | M14x1 |
| Compressed air connection pilot input | Ø 8x1 |
| Nominal flow Qn | 700 l/min |
| Min. working pressure | 1.5 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Pilot | Internal |
| Blocking principle | Single base plate principle, Plate principle |
| Can be assembled into blocks | Can be assembled into blocks |
| Throttle | with throttle |
| ATEX | Suitable for ATEX |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Min. medium temperature | -15 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Min. oil content of compressed air | 0 mg/m³ |
| Max. oil content of compressed air | 5 mg/m³ |
