Part Number:
Specifications
| Activation | Electrically |
| Valve type | Diaphragm poppet valve |
| Switching principle | 4/2, with air spring return |
| Sealing principle | Soft seal |
| Manual override | with detent |
| Compressed air connection type | Threaded connection |
| Compressed air connection output | 1/4" NPTF |
| Nominal flow Qn | 200 l/min |
| Min. working pressure | 1.5 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form C |
| Connector standard | EN 175301-803, form C |
| Protection class with connection | IP65 |
| Reverse polarity protection | Protected against polarity reversal |
| Operational voltage | 110 V AC |
| Pilot | Internal |
| Coil width | 20 mm |
| Pilot valve width | 22.5 mm |
| Duty cycle | 100 % |
| Typ. switch-on time | 17 ms |
| Typ. switch-off time | 19 ms |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Weight | 0.104 kg |
