Part Number:
Specifications
| Body Material | Light Alloy |
| Product Type | Solenoid Valve |
| Product Weight | 0.49 Kg |
| Ship Weight | 0.49 Kg |
| Media | Air, Inert Gas |
| Min - Max Ambient Temperature | 0 to 50°C |
| Min - Max Operating Pressure (Air) | 0 to 10 bar |
| Min - Max Fluid Temperature | 0 to 60°C |
| Stroke Length | |
| Flow (Cv) | 0.58 |
| Orifice Size | 4 |
| Voltage | 24 DC |
| Actuation | Proportional |
| Wattage | 3.8 |
| Coil Class | H |
| Pipe/Port Size | 1/4 " |
