Specifications
| Activation | Electrically |
| Note | G 1/8 or 1/8 NPTF |
| Switching principle | 5/2, double solenoid |
| Actuating control | Double Solenoid |
| Sealing principle | metal/metal sealing |
| Manual override | with detent |
| Compressed air connection output | G 1/8 |
| Nominal flow Qn | 985 l/min |
| Min. working pressure | -0.95 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form B ( 11mm ) |
| Connector standard | EN 175301-803:2006 |
| Protection class with connection | IP65 |
| Reverse polarity protection | Protected against polarity reversal |
| Operational voltage | 110-120 V AC |
| Pilot | Internal |
| Duty cycle | 100 % |
| Typ. switch-on time | 7 ms |
| Typ. switch-off time | 35 ms |
| Min. ambient temperature | -23 °C |
| Max. ambient temperature | 46 °C |
| Housing material | Aluminum |
