Part Number:
Specifications
| Type | Poppet valve |
| Compressed air connection 1 | Ø 4 |
| Compressed air connection type 1 | Push-in fitting |
| Compressed air connection 2 | G 1/8 |
| Compressed air connection type 2 | External thread |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 280 l/min |
| Min. working pressure | 0.8 bar |
| Max. working pressure | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Delivery unit | 5 piece |
| Weight | 0.016 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material release ring | Polyamide |
