Specifications
| Type | Poppet valve |
| Mounting | thread-in |
| Compressed air connection 1 | G 1/4 |
| Compressed air connection type 1 | External thread |
| Compressed air connection type 2 | Uncollected |
| Opening pressure of valve | 4.8 bar |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 2424 l/min |
| Min. working pressure | 0 bar |
| Max. working pressure | 20 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 100 °C |
| Medium | Compressed air |
| Certificates | CE declaration of conformity |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Fluorocaoutchouc |
