Specifications
| Output signal | 2 x PNP |
| Type | electronic |
| Type | with sensor element based on piezo resistance |
| Mounting orientation | S (vertical) |
| Operating pressure min | -1 bar |
| Operating pressure max | 0 bar |
| Protection against overpressure | 5 bar |
| Switching logic | NO (make contact) |
| Max. shock resistance | 10 g |
| Vibration resistance | 10 - 55 Hz, 0,1 mm |
| Precision (% of full scale value) | ± 1 % |
| Hysteresis | 2% of the final value, fixed |
| Measurement | Relative pressure |
| Display | LED |
| Compressed air connection | Ø 1,2x1 |
| Compressed air connection type | Flange with O-ring |
| Min. working pressure | -1 bar |
| Max. working pressure | 0 bar |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | M8x1 |
| Electrical connection number of poles | 4-pin |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
