Part Number:
Specifications
| Type | Mechanical |
| Type | Diaphragm, spring loaded, adjustable |
| Mounting orientation | Any |
| Operating pressure min | 0.2 bar |
| Operating pressure max | 16 bar |
| Protection against overpressure | 80 bar |
| Operational voltage | 12-125 V DC, 12-250 V AC |
| Max. shock resistance | 15 g IEC 60068 - 2-64 |
| Vibration resistance | 10 g (60 - 500 Hz) IEC 60068 - 2-6 |
| Precision (% of full scale value) | ± 2 % |
| Hysteresis | max. switching pressure difference |
| Measurement | Relative pressure |
| Compressed air connection | G 1/4 |
| Compressed air connection type | Internal thread |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Medium | Compressed air, Hydraulic oil |
| Valve plug connector | With valve plug connector |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form A |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Switching element | microswitch (input/output) |
| Max. switching frequency | 100/min. |
| Switching point | adjustable |
