Part Number:
Specifications
| Output signal | 2 x PNP, NPN, Push-pull |
| Type | electronic |
| Operating pressure min | 0 bar |
| Operating pressure max | 6 bar |
| Protection against overpressure | 15 bar |
| Operational voltage | 17-30 V DC |
| Switching logic | NO/NC (adjustable) |
| Max. shock resistance | 30 g |
| Vibration resistance | 5 g (10 - 150 Hz) |
| Precision (% of full scale value) | ± 0,2 % |
| Hysteresis | adjustable |
| Measurement | Relative pressure |
| Display | LCD display, 4 digits, Color setting: green or red |
| Units displayed | bar, psi, kPa, MPa, inHg |
| Compressed air connection | G 1/4 |
| Compressed air connection type | Internal thread |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air (max. 40 μm) |
| Certificates | CE declaration of conformity, cULus, RoHS, Conforms with REACH, Free of substances that impair surface wetting in the coating process |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | M12x1 |
| Electrical connection number of poles | 4-pin |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
