Specifications
| Direct mounting for series | PRA, SSI, GSU, RTC, CKP, GSP, MSC, MSN, RCM, CVI |
| Indirect mounting for series | MNI, CSL-RD, ICM |
| Slot width | 4 mm C-slot |
| Cable | with cable |
| Switch descr. | Reed |
| Min. operating voltage DC | 5 V DC |
| Max. operating voltage DC | 30 V DC |
| Switching capacity | 3 W / 3 VA |
| Certificates | UL (Underwriters Laboratories), cULus, RoHS |
| Protection class | IP65, IP67 |
| Min. ambient temperature | -30 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Voltage drop U at Imax | ≤ 0,5 V |
| Max. DC switching current | 0.13 A |
| Max. AC switching current | 0.13 A |
| Switching point precision | ±0,1 mT |
| Switching logic | NO (make contact) |
| Display | LED |
| LED status display | Yellow |
| Electrical connection 2, type | Plug |
| Electrical connection 2, thread size | M8 |
| Electrical connection 2, number of poles | 3-pin |
| Short circuit resistance | Protected against polarity reversal |
| Shock resistance | 30 g / 11 ms |
| Vibration resistance | 10 - 55 Hz, 1 mm |
