Part Number:
Specifications
| Activation | Electrically |
| Switching principle | 3/2 |
| Compressed air connection output | 1/2 NPT |
| Operational voltage DC | 24 V |
| Voltage tolerance DC | -10 % / +10 % |
| Actuating control | Double Solenoid |
| Sealing principle | Soft seal |
| Certificates | DGUV Test, cCSAus |
| Standards | ISO 13849-1, category 4, performance level: e (possible) |
| Valve type | Double spool valve |
| Return | With spring return |
| Compressed air connection input | 1/2 NPT |
| Power consumption DC | 1.5 W |
| Min. working pressure internal | 3 bar |
| Max. working pressure internal | 10 bar |
| Min. working pressure external | 0 bar |
| Max. working pressure external | 10 bar |
| Min. control pressure | 3 bar |
| Max. control pressure | 10 bar |
| Min. ambient temperature | 4 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | 4 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
