Part Number:
Specifications
| Activation | Electrically |
| Switching principle | 5/2, with spring return |
| LED status display | Yellow |
| Actuating control | Double Solenoid |
| Sealing principle | Soft seal |
| Manual override | with detent, without detent |
| Compressed air connection output | Ø 4 |
| Nominal flow Qn | 200 l/min |
| Min. working pressure | 3 bar |
| Max. working pressure | 7 bar |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | M8 |
| Connector standard | DIN EN 60947-5-2 |
| Protection class with connection | IP65 |
| Operational voltage | 24 V DC |
| Voltage tolerance DC | -10 % / +10 % |
| Pilot | Internal |
| Power consumption DC | 0.8 W |
| Duty cycle | 100 % |
| Typ. switch-on time | 9 ms |
| Typ. switch-off time | 18 ms |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Weight | 0.04 kg |
| Housing material | Aluminum, Polyoxymethylene |
