Part Number:
Specifications
| Activation | Manual |
| Type | 5-position gated single handle |
| Valve type | Poppet valve |
| Type | 2-HA-4 |
| Sealing principle | Soft seal |
| Compressed air connection input | Ø 1/4″ |
| Compressed air connection output | Ø 1/4″ |
| Nominal flow Qn | 1308.72 l/min |
| Min. working pressure | 0 bar |
| Max. working pressure | 13.7 bar |
| Min. control pressure | 0 bar |
| Max. control pressure | 17.2 bar |
| Min. ambient temperature | -40 °C |
| Max. ambient temperature | 71 °C |
| Min. medium temperature | -40 °C |
| Max. medium temperature | 71 °C |
| Medium | Compressed air |
| Min. oil content of compressed air | 0 mg/m³ |
| Max. oil content of compressed air | 1 mg/m³ |
| Max. particle size | 50 µm |
| Weight | 1.81 kg |
| Housing material | Die-cast aluminum |
