Specifications
| Type | Blanking plate |
| Type | Blanking plate |
| Scope of delivery | Blank plate, sealing kit, mounting screws |
| Min. working pressure | -0.95 bar |
| Max. working pressure | 8 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Min. oil content of compressed air | 0 mg/m³ |
| Max. oil content of compressed air | 5 mg/m³ |
| Number of valve positions | 1 |
| Protection class | IP65 |
| Housing material | Die-cast aluminum |
| Seal material | Hydrogenated acrylonitrile butadiene rubber |
| Screws material | Stainless Steel |
