Specifications
| Certifications | Intrinsically Safe, Explosion/Flame-proof and General Purpose |
| Environmental Ratings | IP66, IP67<br>UL Type 4/4X |
| Shaft Rotation | 20° to 90° (Consult Factory for Additional Shaft Rotation Sensing) |
| Hysteresis | 0.50% |
| Repeatability | 0.50% |
| Linearity | 1/4 Turn, 1% of span |
| Temperature Range | without internal solenoids and local PST Switch: -40°C to +80°C (-40°F to +176°F)<br>with internal solenoids: -10°C to +60°C (14°F to +140°F)<br>with local PST Switch: -20°C to +50°C (-4°F to +122°F) |
| Terminal Connection | 26 to 14 AWG |
| Pneumatic Connection | 1/4" npt (1.06Cv), 1/2" npt (3.7Cv) |
| Display Type | Liquid Crystal Display (LCD) |
| Local Controls | Push Buttons |
| Valve Action | Double, Direct (DA) & Reverse (RA) |
| Seals | Silicone, Buna |
| 4-20ma/ HART Terminal Voltage | Min: 10 VDC<br>Max: 33 VDC |
| Pilot/SOV 1 &Pilot/SOV 2 | Min: 22 VDC<br>Max: 26.4 VDC<br>28W |
| Internal Temperature Sensor Accuracy | ± 2.5°C |
| Analog Position | 0 to 100% |
| High (H) Alarm | 22.3mA |
| Low (L) Alarm | < 3.5mA |
| Multi-Drop Current Draw | 4.0mA |
| Resistance | 100K Ohms |
