Teilenummer:
Spezifikationen
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) / Flow (Kv) | 13.50 / 11.67 |
| Function | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Steam |
| Product Weight | 4.41 lbs |
| Kit Number | 304394 |
| Coil Class | FT |
| Coil Number | 238610-088-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 125 °F |
| Min to Max Fluid Temperature | 32 - 210 °F |
| Orifice Size | 1 in |
| Voltage & Frequency | 480 Volts AC with 60 Hz |
| Watt Rating | 10.1 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1 X 1 2NC BRASS 10.1/F AC |
| Seating Elastomer | EPDM |
| Mounting Direction | Any |
