Specifiche
| Body Material | Aluminum |
| Flow (Cv) | 4.4 |
| Valve Function | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Media | Air, Inert Gas, Fuel Gas |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1/2 |
| Valve Actuation | Solenoid - Direct Acting |
| Voltage & Frequency | 110 AC with 50 Hz |
| Product Weight | 1.26 lbs |
| Kit Number | 302350 |
| Coil Class | F |
| Coil Number | 064982-004-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 104 deg;F |
| Orifice Size | 3/4 in |
| Watt Rating | 11.8 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/2 X 3/4 2NC ALUM 11.8/F AC |
| Holding Current (VA) | 23 |
| Mounting Direction | VERTICAL AND UPRIGHT |
