Specifications
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) | 15 |
| Valve Function | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Media | Air, Inert Gas, Water, Light Oil |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1 1/4 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Voltage & Frequency | 110 AC with 50 Hz |
| Product Weight | 4.70 lbs |
| Kit Number | 302283 |
| Coil Class | F |
| Coil Number | 099257-001-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 104 deg;F |
| Min to Max Fluid Temperature | 32 - 180 °F |
| Orifice Size | 1-1/8 in |
| Watt Rating | 15.4 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1-1/4X1-1/8 2NC BRS 15.4/F AC |
| Holding Current (VA) | 27 |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | VERTICAL AND UPRIGHT |
