Specifications
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) | 22.5 |
| Valve Function | 2 way - 2/2 Normally Open |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 1-1/2 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Voltage & Frequency | 24 AC with 60 Hz |
| Product Weight | 2.60 lbs |
| Kit Number | 302340 |
| Coil Class | FB |
| Coil Number | 099257-008-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 125 °F |
| Min to Max Fluid Temperature | 32 - 180 °F |
| Orifice Size | 1-1/4 in |
| Watt Rating | 20 W |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1-1/2X1-1/4 2NO BRS 20.0/F AC |
| Holding Current (VA) | 43 |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | SOLENOID BETWEEN HORIZONTAL AND VERTICAL-UPRIGHT |
