Specifications
| Body Material | Brass |
| Flow (Cv) | 5.5 |
| Valve Function | 2 way - 2/2 Normally Open |
| Media | Air, Inert Gas, Water, Light Oil |
| Pipe/Port Type & Size | NPT 3/4 |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Voltage & Frequency | 110 AC with 50 Hz |
| Product Weight | 3.20 lbs |
| Kit Number | 302335-V |
| Coil Class | FT |
| Coil Number | 238610-032-D |
| Min to Max Ambient Temperature | 32 - 125 °F |
| Orifice Size | 3/4 in |
| Watt Rating | 10.1 W |
| Mounting Brackets | OPTIONAL |
| Item Status | Active |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 3/4 X 3/4 2NO BRASS 10.1/F AC |
| Holding Current (VA) | 25 |
| Seating Elastomer | FKM |
| Mounting Direction | ANY |
